utorak, jul 16, 2024

Обогаћени једносменски рад -Педагошко-психолошка радионица: Хијерархија потреба

Ученицима је подељена Масловљева Пирамида хијерархијe потреба. Водитељ радионице, педагог школе, је упознала ученике, учеснике радионица, да је психолог А. Маслов створио пирамиду људских потреба  које су разврстане у групе и да постоји јасна хијерархија међу потребама што могу видети на сликама које су им подељене. Затим их је  упутила да се присете једне ситуације из свог живота када су били љути, тужни, повређени и да ту ситуацију опишу на папиру. Затим су упућени на то да размисле шта је узрок таквог осећања и да и то запишу.  Дато им је времена да обаве задатак, па су упућени да, према психологу А. Маслову, људи имају одређене потребе и уколико те потребе нису задовољене долази до љутње, туге , фрустрације или неких других осећаја. Након одрађеног задатка сваки учесник радионице је изложио своју ситуацију и покушао да открије која њихова потреба је у том тренутку била угрожена.  Подстакнути су да размисле да ли су они некад својим понашањем угрозили потребе друге особе?
После одређеног времена између ученика се развила дискусија која је довела до закључка да требамо имати у виду да у неким ситуацијама нису угрожене само наше потребе већ да неким нашим поступцима можемо угрозити и потребе других.